Healthy Eating on a Junk food Budget part 1 of 3

Written on: July 22, 2016

Healthy eating is one of three very important parts of a healthy life.  It takes a good gym, a healthy mentality, and healthy eating to obtain a healthy lifestyle.  Healthy eating does have one of the biggest drawbacks though, and that is the cost.  Simply put, healthy eating is expensive!  But does it have to be expensive? I would argue that it does not have to be as expensive as others might make it out to be.

Unlike a gym that can be easily found, and in many cases fairly budget friendly.  Healthy eating is the kind of thing that can take a person by surprise.  Take for example the cost of most fresh produce and meats.  With the ever rising price of fresh produce, it is very easy to spend 30, 40, even 50 bucks on a shopping trip just on enough fresh produce to last a week.  Meats can be even worse.  It is very possible to spend 50, 60, 70 bucks just on enough fresh meats to last a week.  Now add in all the other things like protein bars, supplements (if desired), protein powders, pre-workout drinks, post workout drinks, the list can go on and on.  Before you know it, you have racked up a $200 shopping trip for one, maybe two weeks of food. So how do you make this more cost friendly?  Buy now, freeze for later

Eating Healthy Produce

First on the list is the fresh produce, so let’s talk about that.  It is possible to save money on things like fresh produce.  Healthy eating goes hand in hand with eating fresh, so how to save money?  The best way to do this is to always buy seasonal fruit and produce.  The keyword here is “seasonal.”  We all have our absolutely favorite produce.  Those favorite fruits that we just can’t live without.  The issue is that those favorites can be so darn expensive; except for bananas, they are always cheap.  Probably one of my best examples of this is cherries.  Cherries are an extremely healthy fruits to eat.  Containing everything from antioxidant protection, to arthritis pain relief, and even help reducing belly fat (See: http://www.care2.com/greenliving/11-health-benefits-of-the-beautiful-cherry.html).  Cherries are one of my favorites, but during their off-season they can cost up to six dollars a pound. Of course during this time of year they are down to four dollars a pound.  Still expensive, but not quite as bad.  So what is the solution here to the fresh produce problem?  Your freezer!  Yes, that artic slice of heaven in your home can save you money on fresh produce. I can buy 3lbs of cherries now, freeze them for this off season and save a few bucks in the process.  This can be applied to all fresh produce items. They all have different ways of being preserved or frozen for later use.  Remember that simple concept: Buy now, freeze for later.

In part 2 we will discuss the ways of shaving costs on meats and other proteins….

Related Posts

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

15 Shares
Share15
Tweet
Pin
Share
Reddit